تجسم خلاق

تجسم خلاق تکنیک قدرتمندی است که می تواند به شما کمک کند اهداف خود را نشان دهید و آنچه را که در زندگی می خواهید جذب کنید. برای برخی افراد، این ممکن است مانند جادو به نظر برسد؛ اما هیچ جادویی در کار نیست، فقط فرآیند طبیعی قدرت افکار، تصاویر بصری و قوانین ذهنی طبیعی در آن دخیل هستند.

تجسم یعنی چه؟

به نظر می رسد اصطلاح “تجسم” به معنای مشاهده یک تصویر است. بسیاری از مردم تجربه دیدن تصویری را که در ذهن خود ایجاد می کنند دارند؛ با این حال برخی به اندازه کافی بصری گرا نیستند و ممکن است فقط حسی از آنچه تصور می کنند را دریافت کنند یا ممکن است فقط به تصویر فکر کنند.

تعریف تجسم خلاق

تجسم خلاق یک تکنیک ذهنی است که از تصاویر ذهنی، قدرت افکار، قانون جذب و همچنین قدرت تخیل برای خلق آینده ای که می خواهید؛ استفاده می کند.

در واقع تجسم خلاق روشی خاص برای استفاده از تخیل شماست و این فرآیند شناختی از تشکیل تصاویر ذهنی واضح تشکیل شده است. شما آگاهانه تصاویر را تغییر می دهید که به نوبه خود احساسات شما را در مورد موضوعات تصاویر تغییر می دهد. همانطور که تمرین می کنید آینده ای را که می خواهید تجسم کنید؛ آن آینده را می سازید..

استفاده صحیح از تکنیک های تجسم خلاق می تواند زندگی شما را بهبود بخشد و موفقیت و شکوفایی شما را جذب کند. این قدرت می تواند محیط و شرایط شما را تغییر دهد، وقایع را به وقوع بپیوندد و پول، دارایی، کار، روابط و عشق را به زندگی شما جذب کند.همه افراد موفق آگاهانه یا ناخودآگاه از این تکنیک استفاده می کنند؛ بدین صورت که آنها اهداف خود را به عنوان محقق شده تجسم می کنند و موفقیتی را که می خواهند وارد زندگی خود می کنند .

رابطه تجسم خلاق و قدرت افکار

تجسم خلاق می تواند بسیار قدرتمند باشد؛ زیرا از چشم ذهن برای ایجاد تصاویر دقیق از آنچه می خواهید جلوه دهید استفاده می کنید. تجسم خلاق از قدرت ذهن و افکار که قدرت پشت هر موفقیتی است استفاده می‌کند و می تواند به شما کمک کند تا برای رسیدن به اهداف خود احساس مثبت و انگیزه بیشتری داشته باشید.  باید پس از تجسم، احساس الهام کنید و آماده باشید تا در جهت اهداف خود اقدام کنید.

تکنیک تجسم خلاق چگونه کار می کند ؟

ضمیر ناخودآگاه افکار و تصاویر ذهنی را که اغلب در ذهن خود تکرار می کنید می‌پذیرد و به همین دلیل تمرین تجسم خلاق ذهنیت شما و همچنین عادات و اعمال شما را تغییر می دهد.این افکار و تصاویر ذهنی تکراری شما را جذب می‌کند و با افراد، موقعیت‌ها و شرایطی که تمایل دارند؛ آنچه را که فکر می‌کردید و تجسم کرده‌اید به واقعیت تبدیل می‌کنند و در تماس شما قرار می‌دهند.دلیل این اتفاق این است که افکار دارای نیروی خلاقی هستند که زندگی شما را شکل می‌دهد و آنچه را که درباره آن فکر می‌کنید به سوی شما جذب می‌کند؛ در واقع  افکار از ذهنی به ذهن دیگر منتقل می‌شوند و اگر به اندازه کافی قوی باشند، می‌توانند ناخودآگاه توسط افرادی که در موقعیتی هستند که به شما دررسیدن به

خواسته‌ها و اهدافتان کمک کنند، انتخاب ما بخشی از قدرت قادر مطلق هستیم که جهان را آفریده است؛ بنابراین در روند خلقت شرکت می کنیم و این یکی از دلایل تحقق افکار است. این بدین معنی است که افکار شما می توانند محقق شوند! اما نه همه افکار شما، بلکه افکاری که متمرکز، به خوبی تعریف شده و اغلب تکرار می شوند..

در حقیقت شما  فقط از قوای طبیعی استفاده می کنید که همه دارند. فقط افکار و نگرش خود را تغییر می دهید و آنها جهان شما را تغییر می دهند

به عنوان مثال، اگر در آپارتمان کوچکی زندگی می کنید و به یک آپارتمان بزرگتر نیاز دارید؛ به جای اینکه در مورد سرنوشت و بی پولی خود فکر کنید، افکار و نگرش خود را تغییر دهید و زندگی در یک آپارتمان بزرگتر را تجسم کنید. انجام این کار سخت نیست؛مثل خیالبافی است.

مراحل تجسم خلاق

اگرچه بسیاری از افراد از تجسم خلاق به روش‌های خود استفاده می‌کنند؛ یک فرمول برای این تکنیک وجود دارد که دارای چهار مرحله است:

مرحله اول) یک هدف انتخاب کنید: به چیزی فکر کنید که می خواهید داشته باشید یا اتفاق بیفتد. هنگامی که برای اولین بار تمرین تجسم خلاق را شروع می کنید؛ اهداف کوچکی را انتخاب کنید که مطمئن هستید می توانید به آنها برسید.

مرحله دوم) یک تصویر ذهنی از نتیجه ای که می خواهید ایجاد کنید:

ن را طوری تصور کنید که گویی از قبل همان طور که شما می خواهید وجود دارد و این تصویر را با جزئیات زیاد زنده کنید و خو

د را بخشی از تصویر کنید و خود را در حال لذت بردن از شی یا موقعیت ببینید.

مرحله سوم) در طول روز تصویری که در مرحله قبل ایجاد کردید را مرور کنید: در طول روز بدون اینکه به خودتان فشار بیاورید تا چیزی اتفاق بیفتد؛ آن تصویر را در حین انجام فعالیت های معمول خود تصور کنید.

مرحله چهارم) به تصویر ذهنی‌ای که خلق کرده‌اید، مثبت‌تر شوید: تصور کنید که بهترین نتیجه ممکن در حال حاضر اتفاق می افتد.

 

مزایای تکنیک های تجسم خلاق چیست؟

کنیک‌های تجسم خلاق می‌توانند مزایای زیادی را ارائه دهند؛ در ادامه ۶ مزیت تکنیک های تجسم خلاق آورده شده است. استرس را کاهش می دهد از آنجایی که شما معمولاً موقعیت های مثبت را تجسم می کنید، به طور طبیعی می تواند به آرام کردن ذهن شما کمک کند و احساس آرامش داشته باشید.تمرکز را افزایش می دهد. وقتی تجسم خلاق را انجام می دهید، مشکلات روز و هر نگرانی که ممکن است در مورد آینده داشته باشید را فراموش می کنید و این به شما فرصتی می دهد که فقط روی تجسم های خود تمرکز کنید.اعتماد به نفس را بهبود می‌دهد: وقتی تجسم می کنید، معمولاً خود را در حال دستیابی به موفقیت و تجربه موقعیت های مثبت تصور می کنید و این کار می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد؛ زیرا شما شروع به باور خود کرده اید و تصورات شما می تواند محقق شود. شادی به ارمغان می آورد: تجسم می تواند باعث شادی در زندگی شما شود؛ زیرا ذهن شما تفاوت بین تجسم و انجام واقعی آن کار را نمی داند و این بدان معنی است که می توانید شادی و هیجانی که در اتفاقات واقعی احساس می‌کنید را فقط با تجسم تجربه کنید!

چگونه قدرت تجسم را افزایش دهیم؟

شما می توانید تجسم خلاق را با آموزش بسیار کم تمرین کنید. با این حال، افرادی که از این تکنیک استفاده می‌کنند اغلب متوجه می‌شوند که نگرش‌ها و شیوه‌های خاصی به آنها کمک می‌کند تجسم خلاقانه را حفظ کنند و از آن سود ببرند. در اینجا چند نکته در مورد نحوه نزدیک شدن به تمرین تجسم خلاق آورده شده است:

ذهن باز داشته باشید

حتی برای داشتن شانس بهره مندی از تجسم خلاق، باید حداقل آن را به عنوان یک امکان در نظر بگیرید. اگر فکر می کنید که تجسم موفقیت اتلاف وقت است؛ احتمالاً همینطور خواهد بود. لازم نیست قویاً باور داشته باشید که تجسم برای شما مفید خواهد بود؛ فقط باید ذهن خود را نسبت به این احتمال که ممکن است این تکنیک کار کند باز نگه دارید.

مدیتیشن را بیاموزید

یکی از تکنیک‌های مدیتیشن این است که اجازه دهید افکارتان بدون قضاوت کردنشان یا تلاش برای جلوگیری از آن‌ها، از ذهن‌تان منحرف شوند. همانطور که به تمرین مدیتیشن ادامه می دهید، بهتر می توانید اجازه دهید این افکار منفی از بین بروند تا دیگر روی تجسم شما تأثیر نگذارند.

از تکنیک های آرامش استفاده کنید

تقریباً در هر موقعیتی می توانید تجسم را تمرین کنید. با این حال، برای اینکه بیشترین بهره را از تمرین خود ببرید، یک یا چند بار در روز آن را در حالی که در حال استراحت هستید انجام دهید و از تکنیک های آرام سازی مانند تنفس عمیق یا آرام سازی سیستماتیک عضلات استفاده کنید. این تکنیک ها نه تنها احساسات شما را آرام می کنند، بلکه افکار شما را نیز پاک می کنند و شما بهتر می توانید تصاویر ذهنی روشن مورد نیاز را ایجاد کنید.

 

بهترین اتفاقی که می تواند رخ دهد را تصور کنید

هنگامی که در این تکنیک مهارت پیدا کردید، اهداف مهم تری را تجسم کنید. در هر شرایطی می توانید بهترین اتفاقی را که ممکن است رخ دهد تجسم کنید. فرض کنید شرکت شما در حال تعدیل نیرو است و به شما گفته شده است که شغل خود را از دست خواهید داد؛ در این حالت هدف را فقط از دست ندادن شغل خود تعیین نکنید؛ بلکه انجام بهتر آن کار یا داشتن یک شغل بهتر را با جزئیات واضح تجسم کنید؛ حتی تصور کنید چه پاداش هایی در آن موقعیت دریافت می کنید.

گردآورنده: سرکار خانم نیلیاتی (مربی پیش2)

تایید کننده: سرکار خانم خمّر (مدیریت آموزشگاه)

منبع: برگرفته از مقالات اقای دکتر علیرضا نیکنام


امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 0/20