شب‌ادراری در کودکان

شما فرزندتان را با موفقیت آموزش داده اید. در این مرحله، احتمالاً از اینکه دیگر با پوشک یا شلوار خیس سر و کار ندارید، راحت شده اید.
متأسفانه، خیس کردن رختخواب در بسیاری از کودکان خردسال یک اتفاق رایج است، حتی اگر در طول روز به خوبی آموزش دیده باشند. در واقع، ۲۰ درصد از کودکان ۵ ساله شب‌ها شب ادراری را تجربه می‌کنند، یعنی حدود ۵ میلیون کودک در ایالات متحده شب‌ها رختخواب را خیس می‌کنند.
خیس کردن رختخواب به کودکان ۵ سال و کمتر محدود نمی‌شود: برخی از کودکان بزرگتر ممکن است لزوماً نتوانند در شب خشک بمانند. در حالی که احتمال خیس شدن در رختخواب در کودکان کوچکتر وجود دارد، ۵ درصد از کودکان ۱۰ ساله ممکن است همچنان این مشکل را داشته باشند. در اینجا چند قدم وجود دارد که می توانید برای کمک به کودک خود برای غلبه بر شب ادراری برای کیفیت زندگی بهتر انجام دهید.

مرحله ۱: تشویش بستر را تأیید کنید

آموزش های جزئی و ساده به سادگی به جلوگیری از شب ادراری کودک شما کمک نمی کند. هنگامی که به کودک خود نحوه استفاده از توالت را آموزش می دهید، او مکانیسم های آموزش مثانه را نیز یاد می گیرد. با پیشرفت تمرینات روی لگن، کودکان یاد می‌گیرند که علائم و نشانه‌های فیزیکی و ذهنی زمانی که باید روبرو شوند را تشخیص دهند.
تمرین مثانه در شب کمی چالش برانگیزتر است. همه کودکان نمی توانند در طول خواب ادرار خود را نگه دارند یا زمانی که نیاز به استفاده از توالت دارند نمی توانند بیدار شوند. درست همانطور که موفقیت در تمرین روز با سن و سال متفاوت است، مبارزه با بی اختیاری شبانه یا شب ادراری نیز متفاوت است. برخی از کودکان نسبت به سایر کودکان هم سن مثانه کوچکتری دارند که ممکن است آن را سخت تر کند.
برخی داروها ممکن است این مشکل را تسکین دهند، اما نتایج اغلب موقتی هستند و هرگز اولین قدم نیستند. بهترین راه برای درمان شب ادراری از طریق راه‌حل‌های طولانی‌مدت است که می‌تواند به کودک شما کمک کند تا یاد بگیرد چگونه در زمان نیاز بیدار شود.
نتایج خیس کردن رختخواب برای والدینی که مجبورند مدام ملحفه و لباس را بشویند ناامید کننده است. اما بیشترین آسیب روانی است. کودکان (مخصوصاً بچه های بزرگتر) که هنوز رختخواب خود را خیس می کنند، ممکن است خجالت بکشند و حتی اعتماد به نفس خود را از دست بدهند.
در حالی که اولین انگیزه شما ممکن است اجتناب از بحث در مورد خیس کردن رختخواب و شستن ملحفه ها در سکوت باشد، چنین عدم تصدیقی می تواند اوضاع را بدتر کند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به فرزندتان اطمینان دهید که با هم راه حلی پیدا خواهید کرد. همچنین به آنها بگویید که بسیاری از بچه های دیگر رختخواب را خیس می کنند و این چیزی است که آنها نیز رشد خواهند کرد و بر این مشکل غلبه خواهند کرد.
یکی دیگر از مواردی که باید برای کمک به احساس بهتر فرزندتان در نظر بگیرید، استفاده از محافظ تخت یا خوشبوکننده اتاق است.

مرحله ۲: نوشیدنی ها را قبل از خواب حذف کنید

در حالی که کودک شما ممکن است به نوشیدن یک لیوان شیر یا آب قبل از خواب عادت داشته باشد، این می تواند در خیس کردن رختخواب نقش داشته باشد. حذف نوشیدنی یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب می تواند به جلوگیری از حوادث کمک کند. همچنین اگر فرزندتان برای آخرین بار درست قبل از خواب به دستشویی برود کمک خواهد کرد و می توانید این کار را به او یادآوری کنید. این می تواند کمک کند تا مطمئن شوید که کودک شما بیشتر مایعات مصرفی خود را در طول صبح و بعد از ظهر و مقدار کمتری را با شام دریافت می کند. همچنین ممکن است بخواهید میان وعده ها و دسرهای شبانه را حذف کنید، زیرا ممکن است کودک شما پس از خوردن غذای بیشتر تشنه شود. همچنین، تنظیم مجدد نوشیدنی های فرزندتان را در نظر بگیرید. در حالی که شیر و آب گزینه‌های سالمی هستند، آب‌میوه‌ها و نوشابه‌ها می‌توانند اثرات ادرارآور داشته باشند، به این معنی که می‌توانند منجر به تکرر ادرار شوند.

مرحله ۳: آموزش کنترل مثانه

آموزش کنترل مثانه فرآیندی است که در آن کودک شما در زمان های معینی به دستشویی می رود، حتی اگر فکر نمی کند نیازی به رفتن دارد. این نوع سازگاری می تواند به تحریک تمرین مثانه کمک کند و به کنترل مثانه کمک کند. در حالی که اغلب در ادرار کردن در ساعات بیداری در روز انجام می شود، تمرین مثانه برای شب ادراری انجام می شود. این بدان معناست که شما یک یا دو بار در شب کودک خود را برای رفتن به دستشویی بیدار خواهید کرد. اگر کودک شما همچنان رختخواب را به طور منظم خیس می کند، از امتحان مجدد شلوار تمرینی نترسید. پس از مدتی از کنار گذاشتن شلوار تمرینی، می توانید دوباره تمرینات مثانه را شروع کنید. این دوره‌های «استراحت» همچنین می‌تواند به جلوگیری از دلسردی فرزندتان از شب ادراری در رختخواب کمک کند.

مرحله ۴: زنگ هشدار مرطوب کردن رختخواب را در نظر بگیرید

اگر تمرین مثانه بعد از چند ماه شب ادراری را بهبود نمی بخشد، از زنگ هشدار شب ادراری استفاده کنید. این نوع خاص از آلارم ها برای تشخیص شروع ادرار طراحی شده اند تا کودک شما بتواند قبل از خیس کردن تخت از خواب بیدار شود و به دستشویی برود. اگر کودک شما شروع به ادرار کرد، زنگ هشدار صدای بلندی ایجاد می کند تا او را بیدار کند. اگر کودک شما خواب عمیقی دارد، زنگ هشدار می تواند مفید باشد. هنگامی که کودک شما به این فرآیند عادت کرد، ممکن است خودش بیدار شود تا از توالت استفاده کند بدون اینکه زنگ هشدار به صدا درآید، زیرا زنگ هشدار به مغز کمک می کند تا میل او به ادرار کردن را تشخیص دهد و برای آن بیدار شود. هشدارها حدود ۵۰ تا ۷۵ درصد درصد موفقیت دارند و مؤثرترین راه برای کنترل خیس کردن بستر هستند.

مرحله ۵: با پزشک خود تماس بگیرید

در حالی که شب ادراری یک اتفاق رایج در کودکان است، اما همه موارد به تنهایی قابل حل نیستند. اگر کودک شما بالای ۵ سال سن دارد و یا هر شب رختخوابش را خیس می کند، باید راه های مختلفی برای رفع این مشکل با پزشک اطفال در میان بگذارید. در حالی که غیر معمول است، این می تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد.

گردآورنده: سرکار خانم واعظی (مربی پیش2)

تایید کننده: سرکار خانم خمّر (مدیریت آموزشگاه)

منبع: راسخون


امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 0/20