چگونه یک سیستم ایمنی قوی داشته باشیم؟

با داشتن یک سیستم دفاعی محکم و سالم  از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها در امان خواهیم بود. سبک زندگی تاثیر زیادی بر چگونگی عملکرد سیستم ایمنی بدن و بالابردن کیفیت محافظت از بدن در برابر میکروب‌ها، ویروس‌ها و بیماری‌های مزمن دارد.  جایگزین کردن عادت‌های بد با عادت‌های خوب کمک بسیاری  به سلامت  سیستم ایمنی بدن خواهد کرد.
1-داشتن خواب کافی
  برای تقویت سیستم ایمنی بدن: حتما متوجه شده‌اید که احتمال ابتلا به سرماخوردگی و دیگر عفونت‌ها زمانی بیش‌تر می‌شود که شما به اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید. پژوهش‌ها حاکی از این است که افرادی که خواب کافی دارند و در عین حال واکسن آنفولانزا را دریافت کرده‌اند، بهتر از سایر افراد در برابر بیماری می‌توانند از خود محافظت کنند.  نداشتن خواب کافی میزان هورمون استرس را در فرد بالا خواهد برد و می‌تواند باعث ایجاد التهاب‌های بیش‌تری در بدن شود.  با وجود اینکه در حال حاضر دانشمندان به درستی نمی‌دانند که خواب کافی چگونه باعث تقویت سیستم دفاعی بدن می‌شود، ولی داشتن خواب کافی 7 تا 9 ساعت برای یک فرد بزرگسال کلید اصلی سلامت بدن است.
2-ورزش کردن
برای تقویت سیستم ایمنی بدن: سعی کنید هر روز ورزش کنید. اگر فرصت رفتن به باشگاه را ندارید، حداقل 30 دقیقه در طول روز را به پیاده روی اختصاص دهید. این کار  سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند. اگر به صورت مرتب ورزش نکنید، احتمالاً بیش‌تر از سایر افرادی که مرتب فعالیت بدنی دارند به سرماخوردگی مبتلا خواهید شد. ورزش کردن هورمون هایی که باعث حال خوب بدن می‌شوند را افزایش داده و کمک می‌کند که فرد خواب بهتری داشته باشد. هر دوی این عوامل نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت عملکرد دستگاه ایمنی بدن دارد.
3-داشتن رژیم غذایی سالم
برای تقویت سیستم ایمنی بدن: خوردن مقدار زیادی مواد قندی سلول‌های دستگاه ایمنی را سرکوب کرده و اجازه نمی‌دهد تا آن‌ها با باکتری‌ها مبارزه کنند. این اثر بد، حداقل تا چند ساعت بعد از خوردن شیرینی جات در بدن باقی می‌ماند.  به جای خوردن نوشیدنی‌های شیرین و شکلات، مقدار زیادی میوه و سبزی که حاوی مقادیر بالایی ویتامین C،ویتامین E، کاروتن بتا پلاس و روی هستند را در برنامه غذایی خود قرار دهید. میوه‌ها و سبزیجاتی که رنگ روشنی دارند، مانند انواع مرکبات، سیب، انگور قرمز، کلم، پیاز، اسفناج، سیب زمینی و هویج بسیار مناسب هستند.  بهبود سریع‌تر بیماری کمک زیادی می‌کند. برخی از انواع قارچ هامانند shiitake – هم به سیستم ایمنی بدن بسیار کمک می‌کند.
4-نداشتن استرس زیاد
استرس بخشی از زندگی است و همه کمابیش آن را تجربه می‌کنند. اما اگر این حالت ادامه دار باشد باعث می‌شود که بدن در برابر بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی یا سایر بیماری‌های جدی‌تر آسیب پذیرتر باشد.  استرس مزمن، سطح هورمون استرس را در بدن بالا برده و این هورمون خود باعث سرکوب سیستم دفاعی بدن خواهد شد. شاید فرد به راحتی نتواند از شر استرس خلاص شود، ولی راهکارهای زیادی برای کنترل آن وجود دارد: مدیتیشن و یوگا، خونسرد بودن، ارتباط با دیگران، ورزش کردن برای رهایی از انرژی و احساسات منفی اگر مقدار استرس کم شود، هورمون استرس هم در بدن کاهش پیدا می‌کند و سبب خواب بهتر و بهبود عملکرد دستگاه ایمنی بدن خواهد شد برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهد افرادی که مدیتیشن می‌کنند دستگاه ایمنی قوی تر و  پاسخ دفاعی بهتری دارند. بر اساس این پژوهش بدن افرادی که یک دوره‌ی 8 هفته‌ای مدیتیشن کرده و واکسن آنفولانزا را دریافت کرده‌اند، نسبت به گروه دیگری از افراد که مدیتیشن نکرده‌اند، آنتی بادی بیش‌تر تولید کرده است. سیستم ایمنی این افراد 4 ماه بعد از دریافت واکسن واکنش دفاعی بیش‌تری نشان می‌دهد.
5_داشتن روابط اجتماعی قوی
 داشتن روابط اجتماعی قوی و بودن در جمع‌های دوستانه نقش مهمی در بهبود سلامت فردی دارد. افرادی که با دوستان خود ارتباط دارند  در مقایسه با افراد تنها، سیستم ایمنی قوی‌تری دارند.  در یک پژوهش معلوم شد که بدن یک دانشجوی سال اول دانشگاه تنها، به نسبت بدن دانشجوی دیگری که ارتباطات اجتماعی قوی‌تری دارد، بعد از دریافت واکسن آنفولانزا پاسخ دفاعی ضعیف‌تری نشان می‌دهد.  بنابراین داشتن روابط اجتماعی قوی و موثر با دیگران بسیار مهم است.  6-داشتن حس شوخ طبعی : خندیدن مزایای زیادی دارد. این کار میزان هورمون استرس را در بدن کاهش داده و میزان گلبول‌های سفیدی که با عفونت مبارزه می‌کنند را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.
شرکت در یک مراسم شادی آور مانند دیدن تئاترهای کمدی یا رفتن به سینما برای تماشای یک فیلم خنده‌دار اثر مثبتی بر روی سیستم دفاعی بدن خواهد گذاشت. در یک پژوهش مشخص شد که در بدن گروهی از مردان که سه روز پشت سر هم یک ویدئوی خنده‌دار را تماشا کردند، میزان هورمون استرس تا حد زیادی کاهش پیدا کرد.
گردآورنده: سرکار خانم غفوری (مربی بهداشت)
تایید کننده: سرکار خانم خمّر (مدیریت پیش دبستانی)
منبع : دانستنی های پزشکی و سلامتی

امتیاز شما به این محتوای آموزشی ؟ جمع امتیاز 0/20